Замовне мочилово Медведчука — зразок порушення «Схемами» журналістських стандартів, — Панич

Член наглядової ради «Національного суспільного телебачення України», професор Олексій Панич доводить, що сюжет програми «Схеми» під назвою «Порошенко і Медведчук. Спільники?» створений з порушенням ряду журналістських стандартів.

«Я вважаю, що цей сюжет створений і опублікований з порушенням ряду журналістських стандартів, і зараз спробую аргументовано пояснити свою позицію», — пише Панич на сайті Detector.media. На його думку, автори програми «Схеми» порушили критерії моніторингу програм журналістських розслідувань, якими користується Detector.media. Зокрема, мова йде про порушення правил узагальнення інформації та використанні прийомів тиску на глядача.

«1.1. Порушено вимогу пункту 4.5 «Узагальнення», згідно з якою нормою є те, що «журналісти роблять коректне узагальнення щодо теми розслідування». Порушення полягає в тому, що журналісти «Схем» використовують бездоказові припущення і помилкові протиставлення, щоб підвести глядача/читача матеріалу до некоректного узагальнення, яке насправді не відбувається з викладених у сюжеті фактів: а саме, що Порошенко і Медведчук, можливо, в чомусь то є «спільниками», — підкреслює медіа-експерт.

Крім того, Олексій Панич вважає, що випуск програми «Схеми» порушує два пункти підрозділу 2.1 «Забезпечення стандартів мовлення» редакційного статуту Національного громадського телебачення України. «Порушено вимогу пункту 2.1.1. «Принцип точності подачі інформації», де сказано: «Умисне перекручення або спотворення фактів є неприпустимим точно так же, як і маніпулювання фактами (неповний виклад, замовчування, невиправдане наголос, псевдо-сенсаційність)», — пише Панич.

«Порушено вимоги пункту 2.1.2 «Суть збалансованої подачі інформації. Вимоги до збалансованості інформації», — доповнює медіа-експерт.

Резюмуючи, Олексій Панич перераховує по пунктах, як автори програми маніпулюють думкою аудиторії, нав’язуючи неправдиві висновки:

«Журналісти «Схем»:

— нагадали глядачеві / читачеві все, чим займається Медведчук в Україні;

— на цій єдиній підставі висунули припущення, що все це могло стати предметом обговорення на зустрічах Медведчука з Порошенком;

— на цій єдиній підставі висунули нове узагальнене припущення, що Медведчук і Порошенко можуть бути «спільниками»;

— винесли це допущення в псевдосенсаційний заголовок сюжету;

— графічною заставкою до сюжету емоційно налаштували глядача / читача на те, що Медведчук і Порошенко не тільки можуть бути, але і насправді є «спільниками», тому що їх «справжні обличчя» відрізняються від їх «масок»;

— висунули, без єдиного обґрунтування, додаткове емоційне допущення, що Медведчуку «раді» в Адміністрації Президента України;

— залучили до сюжету експерта, вибір якого в сюжеті ніяк не обґрунтований і коментарі якого змушують сумніватися в його експертній компетентності в озвученому в сюжеті колі питань», — констатував Олексій Панич.

Share